Fenntarthatóság, az utóbbi évek társadalmi és környezetvédelmi felelősségvállalásra buzdító hívószava egészen új megvilágításba kerül. Miközben milliók vonulnak önkéntes karanténba és milliárdok ismerkednek a home office intézményével, cégek, szolgáltatók megszámlálhatatlanul sodródnak a csőd szélére. A helyzet fenntarthatatlan…
Mindeközben Velence csatornáiban gondolák helyett újra hattyúk ringatóznak, Cagliary kikötőiben pedig rég látott delfinek bukfenceznek. A természet rendje kezd helyrebillenni, néhány hét és virágba borul a tavasz, a levegő szénmonoxid szintje az egészséges határérték alá, míg a tőzsdeindexek soha nem látott mélyrepülésben zuhannak.
A természet rendje kezd helyrebillenni…
…ne menjünk ilyen messzire, a Wall Street helyett elég határainkon belül szétnézni, banki moratórium és gazdaságmentő intézkedések ígérik, hogy túl leszünk hamar ezen a rémálmon és minden visszatér a “régi” kerékvágásba, mintha ez az egész koronavírus pánik, meg sem történt volna… De vajon akarjuk-e mindezt?
Akarunk újra légszomjat, szeméttengert, rohanást… ?
Vajon lehet-e úgy felvirágoztatni a gazdaságot,
hogy nem gyűrjük magunk alá az otthon melegét,
környezetünket és az élővilágot?
Változtatni kell, ez nem kérdés. Reagálni, adaptálni, felnőni a feladathoz, ez az, amit a jelen helyzet és a Covid-19 elleni összefogás igyekszik megtanítani. Ideje lelassulni, átértékelni, elmélyedni…
Sokan, a szerencsésebbek szakmájukból és munkahelyükből adódóan, komfortosan dolgoznak otthonról és szinte észrevétlen fognak túljutni a veszélyhelyzeten és a karantén kényelmetlenségét csupán a bezártságérzettel azonosítják.
De vannak, és talán ők vannak többségben, akik számára a kilátástalanság gyomorfájdalma teszi egyre szűkösebbé a járványhelyzetet, hiszen megélhetésük, tartalékaik forognak most kockán.
Akármelyik táborba tartozunk, elérkezett az idő a fejlődéshez. A fejlődéshez, amely lehetővé teszi, hogy mindennapi életünk, karrierünk, munkánk, vállalkozásunk, hétköznapi céljaink vagy épp nagyívű álmaink megvalósíthatóak maradjanak: fenntartható legyen az élet, amit megálmodtunk.
Elérkezett a fejlődés ideje
A fenntartható fejlődés azt feltételezi, hogy a társadalmi, a gazdasági és a környezeti fejlődés egyszerre jelen van és teljesülnek feltételei. Ha bármelyik ezek közül csorbát szenved, a helyzet nem fenntartható; maximum elviselhető, jobb esetben méltányos vagy éppen élhető…
maximum elviselhető, jobb esetben méltányos vagy éppen élhető…
Ki így, ki úgy igyekszik a jelen helyzetben és az elkövetkezendő időkben megteremteni
- az élhető feltételeket, hogy otthonról is hatékonyan dolgozhasson;
- a méltányos feltételeket, hogy alkalmazottai (és saját maga) számára továbbra is biztosítani tudja a megélhetést;
- az élhető körülményeket, hogy családjaink és környezetünk számára is elérhetőek legyenek az egészség megőrzéséhez szükséges javak.
Ha teheted, most egy darabig #maradjotthon
…de ne maradj egyedül. Beszéljünk róla, hogyan tegyük fenntarthatóvá a jövőt: gazdaságilag, társadalmilag és környezetvédelmileg egyaránt.
A világ egyik, napról a másikra 180 fokos fordulatot vett, nem térhetünk vissza ugyanoda. Fogjunk össze, itt a lehetőség, hogy tanuljunk egymástól, segítsünk egymásnak a közösség erejével újraformálni, jobbá tenni a világunkat…