Valahol mindannyian vágyunk egy szebb és utópisztikusabb, környezetbarát életre, de sokszor nem könnyű feladni a kényelmet vagy a megszokást. Nehezen változtatunk és nem egyszerű egy bevált rutint újraírni. Vannak azonban olyan apró lépések, amelyek nem járnak óriási lemondásokkal ugynakkor nem is hinnéd milyen mértékben hozzájárulsz általuk, hogy világunk egy fenntarthatóbb hely legyen.
10 tudatos lépés
1. A kiselejtezésre váró dolgokat, ne a szemétbe dobd – ajánld fel egy közeledben lévő jótékonysági szervezetnek
Régi viseltes pólóknak, takaróknak nagyon örülnek az állatmenhelyek, a már nem használt játékokat, könyveket, konyha eszközöket rászoruló családok használhatják tovább örömmel.
2. Mondj nemet a szívószálra
Átlagosan mindössze 20 másodpercig használjuk és 500 év alatt bomlik le, miközben toxinokká alakul és vizeinket szennyezi vagy állatok testébe fúródik. A moziban, gyorséttermekben, a kávézóban és a fröccsteraszon is kérheted szívószál nélkül az italt – teszteltük, működik 😉
💡Tipp: Ha úgy érzed nem tudsz lemondani, hogy szívószállal szürcsöld italodat újrahasznosítható fém vagy környezetbarát bambusz szívószálakkal helyettesítsd a műanyagot.
3. Kerüld a mikroműanyagokat tartalmazó kozmetikumokat.
A természetes összetevőknél olcsóbb műanyag mikroszemcsék hamar a kozmetikai ipar kedvenc adalékává váltak, mígnem kiderült: óriási katasztrófával fenyeget használatuk.
Minden, amiben mikrogyöngy van, az “segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, kíméletesen tiszít, üde bőrt/hófehér fogakat varázsol… ” Csakhogy az apró műanyagszemcsék vizeinkbe kerülve olyan méretű környezeti katasztrófával fenyegetnek, hogy még az olyan tengeri óriások, mint a bálnák vagy a cápák sem védekezhetnek ellene: mikroszemcsék százait nyelik le ugyanis naponta. A mikroszemcsék okozta környezeti katasztrófáról bővebben »
🔍 Nézd meg az összetevők listáját mielőtt a kosaradba teszed a terméket. Ha azt látod akár csak egy összetevő is úgy kezdődik poli- vagy poly– sajnos műanyagot tartalmaz. Válassz inkább helyettük természetes, környezetbarát kozmetikumokat.
4. Tusfürdő helyett szappan
A műanyagflakonos tusfőrdük helyett használj szappant. Rengeteg különlegesen finom, szuper illatú és környezetbarát natúrszappan kapható. Szerencsére sok-sok helyben készült magyar márka is elérhető hazánkban. Ilyenek például a Tulasi , a Yamuna és a Manna.
Ha igazán tudatos vagy az újrahasznosítható csomagolásra is figyelsz 😉
5. Vásárolj természetes anyagokból készült tárgyakat
Részesítsd előnyben a környezetbarát anyagú használati tárgyakat: műanyag mosogatószivacs helyett például kókuszrostból készültet választhatsz, műanyag vágódeszka helyett a fából valót, műanyag fültisztító, fogkefe helyett bambuszt, műanyag ételhoró helyett üveget…stb.
6. Vágj ketté minden gyűrűt/hurkot formázó tárgyat mielőtt kidobod
Tudod mi a különbség a két kép között?
Egy élet…
Minden olyan szemetet, amely hurkot formáz, vágj ketté egy ollóval mielőtt kukába kerül. Nagyon sok állat szenvedése, halála elkerülhető ezzel az egyszerű cselekedettel.
8. A gyümölcsöt zöldséget csak magában helyezd a kosárba
Haladók már textilzsákokkal, vászontáskával felszerelve indulnak vásárolni, de kezdő lépésnek büszke lehetsz arra is, ha pl. a banánt, uborkát csupaszon méred le és arra ragasztod a matricát.
Megesett, hogy a szalagra sorozatban egymás után csoportosítva pakoltam fel az 5db paradicsomot, utána 3db narancsot, majd a banánt, néhány almát, 2db cukkinit… Mire a kasszás megkérdezte, hogy nem volt zacskó? Én pedig simán azt feleltem: de, csak nem szeretnék zacskózni. Mosolygott egyet és készségesen lemérte a csupasz zöldségeket-gyömölcsöket.
9. Szerezz be egy kulacsot/termoszt
Ha van törzshelyed megkérdezheted, hogy gondot jelentene-e legközelebb, ha saját termoszt hoznál. Általában nem csinálnak belőle nagy ügyet 🙂 Sőt, sok helyen még kedvezmény is jár érte.
Ma már rengeteg igazán stílusos design közül válogathatunk, de a legtöbb kávézóban már saját logóval ellátott darabokat is árulnak.
10. Mondj nemet a lufikra
Viccesek, szépek, színesek… de ami egyszer felment, az le is fog jönni. Szemét formájában. Aztán legtöbbször valamelyik állat gyomrában vagy nyakára tekeredve végzi… Szép lehet egy esküvő vagy szülinap például papír vagy élő virágokból készített dekorációval is.
Igaz nem is olyan nehéz?
Ne feledd “Sharing is caring” 💕
Oszd meg másokkal is, közösen többet tehetünk a változásért!