Hogyan lehet egy gardrób fenntartható a szinte 100%-ban fast fashion darabokból áll? Mitől tudatos egy ruhatár? Veled is megesett már, hogy nem is igazán önmagadnak, hanem a karcsúbb, a szexibb, a dögösebb énednek vásároltál valamit? Ha igen, ideje van egy alapos gardróbrendezésnek!
Miért hasznos a gardróbRENDSZERezés?
Nagyon fontosnak tartom, hogy amellett, hogy funkcionalitásában életstílusunknak megfelelő darabokból álljon fel egy gardrób, mindenki tisztában legyen saját testalkatával és pontosan tudja, hogy melyek azok a fazonok, amelyek előnyösek számára vagy éppen jobb messziről elkerülni. Máskülönben, jön a “nincs egy göncöm sem amit felvehetnék” és a folyamatos diszkomfort.
A ruhatáram mindig is a klasszikus divatiskolát követte, azaz alapvetően két szezonra épül: hideg és meleg időnek megfelelő darabokkal. Viszont szerettem szárnyalni a trendekkel, válogatni és váltogatni a stílusokat éppen aktuális hangulatomnak megfelelően. Bevallom például tipikus példája voltam annak, aki 3x annyi ruhát csomagol, mint ahány napra elutazik. Egy-egy szezonon belül előszeretettel kombináltam a legkülönbözőbb színű, stílusú, fazonú szerzeményeket…
Részlet A “Fast fashion és a fenntarthatóság – ősellenségek?!” című cikkből
Jó gardrób = önsimeret + önszeretet
ÖNISMERET. Látszólag egyszerűnek tűnik, hiszen mindannyian szoktunk tükörbe nézni. Tudjunk magunkról, hogy magasabbak/alacsonyabbak vagyunk, vékonyabb vagy teltebb alkattal áldott meg minket az anyatermészet. De sajnos épp a fast fashion trendeknek köszönhetően sokan inkább csupán divatkövetőek, ami nem mindig elég, ahhoz, hogy egy sugárzó nő nézzen vissza a tükörből. Hiába frissítjük ruhatárunkat hetente-havonta új darabokkal, ha nincs vásárlásaink mögött tudatosság, a gardróbunkban pedig rendszer.
Én magam sem vagyok egy konfekció… alig 160 cm, széles csípő – vékony derék, az átlagnál izmosabb/vastagabb (?!) combok és vádli… az elmúlt 2 évben ráadásul “észrevétlen” felkúszott rám jónéhány plusz kiló is – ami egyrészről üdvös: végre volt mellem – de azért most kínkeservesem próbálom lefaragni a plusz centiket fenéktájékon… Ebből kifolyólag az előző nyaram totál önkívületben telt.
A kedvenc ruháimban egyszerűen pocsékul éreztem magam.
Így végül 4-5 alapdarabot variáltam unalomig, mert tudtam azokban legalább lecsalhatok néhány grammot a kényes területekről.
ÖNSZERETET. Borzasztó nehéz egy olyan világban elfogadni és szeretni magunkat, ahol a divatmagazinok mondják meg, mi a szép és a tökéletesség társadalmi mércéje nem enged a 170cm/50kg 90/60/90 centis skálából. Ugyanakkor lassan 2020-at írunk… már a Z generáció is felnőtt és velük egyre inkább öntudatra ébredünk. Teret engedünk a természetességnek és az elfogadásnak, de magunkkal szemben még mindig nehezen gyakoroljuk.
Tudatos gardróbrendezés
Minden évben kétszer, helyet cserélnek a téli és a nyári ruháim. Szépen átmosom, áthajtogatom őket. De idén először vettem nagyító alá a ruhatáramat egy fenntartható rendszer nagyítóján keresztül.
Ez pedig két dolgot jelent. A tudatos gardróbban:
– nincsenek olyan ruhák, amelyek a megfelelő alkalomra egy másik életre,
egy sikeres fogyókúrára várnak
– nincsenek olyan ruhák, amelyeket nem szeretek.
A lomtalanítás királynőjének számító japán Marie Kondo módszerét hívtam segítségül. A KonMari metódus szerint csak olyan tárgyak maradhatnak az életünkben, amelyek örömöt sugároznak és egy kiadós rendrakás felér egy újjászületéssel. Az életünk valójában az után kezdődik, miután rendet teremtettünk az otthonunkban, jelen esetben gardróbunkban. Tehát minden olyan darabnak búcsút kell inteni, amely nem jó érzéssel tölt el, ha a kezedbe veszed.
Elsőre furcsán hangozhat, a fenti kijelentés. De a ruhák szelektálása nem jelenti, hogy azoknak a ruhadaraboknak, amelyektől megválunk a szemétben kell végeznie
(A gardróbrendezés kérdezz-felelek postban írok erre alternatívákat.)
Mutatom, hogyan néz ki a gardróbrendezés a gyakorlatban.
Szelektálás, rendszerezés, újjászületés
Első körben vegyünk egy nagy levegőt…. és hagyjuk, hogy a káosz eluralkodjon a lakásban.
Kezdődhet a selejtezés.
Gardróbrendezés lépésről, lépésre
- Ürítsd ki a szekrényeket: pakolj ki mindent, tisztíts ki minden fiókot, ürítsd ki a legutolós polcot is.
- Rendszerezz: nézz végig egyesével minden darabot:
- Jó rád?
- Rendszeresen hordod?
- Viselted már valaha?
- Milyen állapotban van a ruha?
- Ha hibás, javítható-e?
- Csoportosítsd a ruhákat. Én az alábbi kupacokat készítettem:
Minden, ami a nem hordott, a javításra szoruló vagy selejtezésre váró kategóriába esett, külön-külön kupacba került – esetemben a földre. A rendszeresen hordott, jó állapotban lévő ruhákat az ágyon tornyoztam tovább, de közülük a gardróbrendezés során selejtezésre kerülnek a rossz emléket idéző, “nem szeretett” darabok.
- rendszeresen viselt ruháim
- javításra szoruló ruhadarabok
- jó állapotban lévő darabok
- selejtezésre váró ruhák
- nem hordott ruháim
- teljesen új, sosem viselt ruhadarabok
- selejtezésre váró ruhák
Maradjon vagy menjen!?
Lélektanilag nem egyszerű minden egyes ruhadarabot átvizsgálni és eldönteni mi legyen a sorsa, hiszen tetszik, nem véletlen, hogy megvásároltuk. De a tudatos gardróbban csak olyan ruhák férnek meg, amelyeket maximálisan szeretünk, kihasználunk és jól is állnak.
Náhány kivétellel igaz, MENJEN:
– minden ruhadarab, amit az utóbbi 12 hónapban nem viseltél.
– minden ruhadarab, amit nem lehet javítani vagy nem fogod javítani
» őszintén tedd fel a kérdést magadnak, hogy tényleg megvarrod/átszabatod/átfested-e…
ellenkező esetben a válasz, menjen.
– minden ruhadarab, ami előnytelen
– minden ruhadarab, ami rossz emléket idéz, rossz érzést táplál benned
Gardróbrendszer
A gardróbrendezés remek alkalom, hogy átgondoljuk a ruháink tárolását. Egy jól átgondolt tárolási rendszerrel leegyszerűsödik az öltözködés, ami óriási segítség a reggeli készülődésben.
A ruháim nagy részét fiókokban hajtogatva tárolom. Külön a felsőket (pólók, pulóverek) és külön a nadrágokat. Vállfára a blúzok, kardigánok és dzsekik valamint nyáron a hosszabb ruhák kerülnek:
balról-jobbra világostól a sötétig, rövidebb fazontól a hosszabbig. A pólókat a megszokott módon a blúzok feletti polcon egymás alá hajtogattam, típus (body-k, crop topok, pólók) szerint, színsorban.
Amit idén másként csináltam:
💡A fiókokban nem egymás alatt tornyoztam a ruhákat, hanem lapjára hajtogatva, csoportosítva kerültek a fiókba. Külön sorban a szoknyák, mellette a rövidnadrágok és a hosszabb nyári nadrágok.
Miért jobb?
Minden ruhám szem előtt van, nem bújik meg semmi a fiók mélyén, összegyűrve egy stóc alján.
Gardróbrendezés előtt és utána…
ELŐTTE UTÁNA
ELŐTTE UTÁNA
A fehérneműket, zoknikat, harisnyákat az IKEA-ból beszerzett textil rendszerezőkben tárolom külön-külön rekeszekben. A zoknikat gombócolom, de ki az aki melltartót és bugyit hajtogat?! Az edzős felsők és a nadrágok külön fiókban szépen sorban… a Konmari hajtogatási módszer ide is beférkőzött 😉
UTÁNA UTÁNA
Ruhadarabok, amelyeket kiselejtezek
A fekete táskám alapdarab…. műbőr, ami szép lassan megadta magát több helyen. Kedvenc műbőrdzsekimtől sajnos idén meg kell válnom,
a nyakán és az ujján is elfeslett az anyag.
A körte alkat átka:
minden nadrágom előbb-utóbb kifeslik a combjánál….Első körben farmersort lesz belőlük,
így még jó néhány évet kiszolgálnak
Szeretem a statement fehér pólókat… Farmer, egy szexi magassarkú és egy vagány fehér póló szerintem mindig nyerő összeállítás. Unalomig hordom őket, sajnos a legtöbb éppen ezért már nem épp fehér. Futok velük még egy kört… remélem sikerül visszanyerni a ragyogó fehér színüket környezetbarát mosással is. Ha mégsem, akkor sem kerülnek a kukába, mivel csak 100% pamut pólókat vásárolok, aludni vagy itthonra még simán működnek.
Ruhadarabok, amelyeket nem hordok
Kár lenne titkolni: nekem is vannak olyan ruháim, amiket nem hordok.
Egy bézs blézer – mióta előkerült a gardrób mélyéről már 2x viseltem a héten!
Egy szexi melltartó… nos, igyekszem sort keríteni rá, hogy többször viseljem.
Egy nyári, alkalmi overál – imádom, de ilyesmit nem vehet fel az ember mindenhová, várom a megfelelő alkalmakat.
Végül ruhadarabok a gardróbomban,
AMIKET MÉG SOHA NEM VISELTEM:
csupán 3 ilyan darab van.
TOVÁBBI RÉSZLETEK HAMAROSAN
- Ez a gyönyörű teljesen új, flitteres rosegold alkalmi ruha, amelyet barátnőm esküvőjére rendeltem cca. 2 éve… alapból az esküvő után érkezett meg, plusz némiképp alul van méretezve és mit szépítsem, azóta sem könnyebb benne a levegővétel…
- Egy bézs színű, szatén alkalmi ruha (a kép jobb felső sarkában) … amit ajándékba kaptam és azóta is tervezem, hogy a felső részét átalakítom, ugyanis összességében nagyon csinos, de a mellkasnál és a vállán körbefutó fodrok számomra kicsit soknak bizonyulnak.
- Egy lepkés körsál, ami szintén ajándék volt és egyébként nagyon szép, de valahogy nem én vagyok.
Gardróbrendezés kérdezz-felelek
Ti kérdeztétek:
Mi az az 5-6 alapdarab a ruhatáradban, amit végtelenül kombinálsz?
Ha nem fast fashion ruhát szeretnék vásárolni és nagy faktor a minőség, hol érdemes körülnézni ?
Hány ruhadarab, kiegészítő cipő szükséges egy átlagos gardróbhoz?
Ajánlod a színtanácsadást, testalkatelemzést vagy szerinted ezek nélkül is megtaláljuk mi a jó?
Mit csinálsz a ruhákkal, amik jó állapotúak, szépek és nem hordod?
Van időkorlátod, hogy az x ideig nem hordott ruháknak más sorsa lesz?
Érdekel a fast fashion ruhatár fenntartható rendszerezése?
Jelentkezz az idén tervezett Style of Smile gardróbrendezés workshop sorozat egyikére, ahol betekintést nyerhetsz elméleti és gyakorlati praktikákba és saját kérdéseidre is választ kaphatsz.
A jelentkezés semmilyen anyagi kötelezettséggel nem jár.