A környezetvédőket és a környezettudatos életmód éllovasait valami furcsa ködös sztereotípia lengi körül. A fenntarthatóság fogalma a legtöbbek szemében a kissé szürke, slampos, kopottas, ne adj’ isten igénytelen jelzőkkel társul. Pedig nem kell így lennie.
Mit is jelent a fenntartható életmód?
Sok-sok mítosz és fogalom kering manapság a köztudatban, amelyet a fenntarthatósággal azonosítanak. Rendkívül összetett, de dióhéjban ugyanúgy része a környezetvédelem, mint a gazdasági és társadalmi fejlődés. Ezek együttes jelenléte a garancia arra, hogy méltányos, mindenki (emberek, és a bolygó minden élőlénye) számára elviselhető és élhető folyamatok zajlanak. Fenntarthatóságról, csak akkor beszélhetünk, ha mindezek együtt, egyszerre teljesülnek.
7 milliárd ember gondolja úgy, hogy
“én kevés vagyok a változáshoz”
A mai kor embere a legkülönbözőbb helyzetekben képes elhitetni magával, hogy cselekedetei, a tettek, amelyeket a mindennapokban véghez visz, nem vezetnek eredményre. Nincs ez másként a fenntarthatósággal sem.
Legyen szó egy ásványvíz megvásárlásáról műanyag palackban, amely aztán a szemétben végzi vagy épp’ a boltban vehető nejlonzacskók használata helyett mindig magunknál hordani egy-két bevásárlótáskát – látszólag egyik sincs befolyással az óceánokban úszó szemétszigetekre, a klímaváltozásra, az éhező gyerekekre a világ másik felén. Pedig minden döntésünknek súlya van, némelyiknek akkora, hogy a világ beleremeg – szó szerint.
A fenntarthatóság közös ügyünk
Rengeteg apróságnak tűnő dolgot építhetünk be a mindennapok rutinjába, amelyekkel óriási lépéseket tehetünk egy fenntartható jövőért. Márpedig változtatni kell, mindannyiunknak. Nem csak a cégóriások és a kormányok feladata, hanem minden egyes emberé. Sokszor elfelejtjük, de nagyon igaz a mondás: nem apáinktól örököltük a Földet, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön. Felelősséggel tartozunk érte.
Megtenni az első lépéseket a tudatos életmód felé hasonló érzés, mint leugrani egy szikláról. Egy részed retteg, halogat, tele vagy kétségekkel, hogy egyáltalán jó ötlet ez az egész. Saját magadat is megkérdőjelezed, képes vagy-e rá? Aztán végül meghozod a döntést és abban a pillanatban rájössz, hogy ez életed legnagyszerűbb tapasztalatainak egyike.
Hiszem, hogy a fenntarthatóság lehet szexi.
Azzal, hogy odafigyelünk környezetünkre és tudatosan élünk nem kell feladni a stílusos életvitelt és átadni magunkat a kopott nihilizmusnak.
Hiszem, hogy lehet egy gardrób egyszerre átgondoltan felépített és sikkes. Lehet egy háztartás egyszerre fenntartható, környezetbarát és közben végtelenül otthonos és dizájnos.
Hiszek az apró lépések erejében, az életformában, amely nem a lemondásokról szól, hanem a tudatos döntésekről, ahol a mindennapok apró részleteiben bújik meg a tudatosság.
A Style of Smile egyet jelent a stílussal, az önfeledtséggel azonban olyan ismérvekkel is kiegészül, mint a fenntarthatóság és tudatosság.